Sida 1 av 1

Drivknutar Vitara finns de inge bättre än orginal.

Postat: mån feb 07, 2011 20:41
av ejaha
Har nu googlat och sökt på forumet en massa men kan inte hitta något av intresse.
Är så att jag åker biltema höjd Vitara med 33" skurna baja claw och har lite problem med framaxeln.
Från början hade jag problem med att jag körde sönder undre fästet på axeln som ju är av alu. Jo visst alu är bra... så länge man inte ska ha de till något. Så nu har jag monterat ett suzuki 413 lock på vitara axelröret och flyttat över pinion osv och svetsat dit ett nytt fäste så nu håller den delen.
Men nu har jag kört sönder 2 yttre drivknutar på 2 träffar inge vidare. Visst man skulle väll kunna köra lite mer med huvudet men hur kul e de man måste ju gå segrande ur striderna med grabbarna. Men de har sitt pris tyvärr. Så nu till frågan finns de några starkare drivkutar än original och var hittar man dom i så fall? Eller vad ska man ta sig till?

Väldigt tacksam för svar :)

Mvh: Daniel

Postat: tis feb 08, 2011 14:25
av MrHawk
Bygga om till toyotaknutar eller liknande är det som gäller då.

Postat: ons feb 09, 2011 19:50
av svahnström
Det måste vara ett rejält projekt att bygga med toyota prylar? Lika mkt jobb som att bygga om till stel framaxel antagligen. I skogen fungerar ju stel axel mkt bättre.

Postat: ons feb 09, 2011 20:07
av ernie
Du har manuella frihjulsnav antar ja ?
Mathias T byggde med Toyota grejer.

viewtopic.php?t=7120&highlight=vitara+framaxel+mathias

viewtopic.php?t=6475&postdays=0&postord ... as&start=0

Postat: ons feb 09, 2011 20:43
av Mathias T
jepp och nästa svaga länk i kedjan brast ju då! framaxelklumpen begärde skilsmässa från ramen och tog ensam vårdnad om fästena :wink: .
Numera är dom ett par igen med hjälp av lite grova plåtbitar och svets.
Dödar du toytoy drivningen så är du inte dålig.
man kan ju gå halvvägs genom att använda toytoy drivaxlar och suzuki diffklump men då är diffen den svaga biten

Postat: tor feb 10, 2011 15:20
av MrHawk
svahnström skrev:Det måste vara ett rejält projekt att bygga med toyota prylar? Lika mkt jobb som att bygga om till stel framaxel antagligen. I skogen fungerar ju stel axel mkt bättre.
Bara bygga om till toyotas drivaxlar är nog inte riktigt så mycket jobb. Slipper man ju regga om bilen med.

Postat: fre feb 11, 2011 13:28
av svahnström
Nä det är klart, man kan ju prata med Mattias T om man stöter på problem.. Angående problemet med att klumpen släpper från ramen har Daniel redan fixat med svetsen. Är det den svarta med dieselmotor Mattias har toyotaprylar på?

Postat: fre feb 11, 2011 20:02
av Mathias T
jepp! och den är rätt så illa hanterad med ARB spärr i framaxeln med så drivaxlarna mm är väl testade

Postat: fre feb 11, 2011 22:08
av svahnström
Mathias T skrev:jepp! och den är rätt så illa hanterad med ARB spärr i framaxeln med så drivaxlarna mm är väl testade

Vet att den bilen går grymt bra i skogen! Lite tråkigt bara att man ska behöva vara professor för att få en vitara att hålla:(

Postat: fre feb 11, 2011 22:28
av Marcus
svahnström skrev:[Lite tråkigt bara att man ska behöva vara professor för att få en vitara att hålla:(
Hehe 8)