Sida 1 av 1

Voyager med offroad hjul

Postat: fre jul 18, 2014 8:47
av enok
Hej lergökar!

Jag och 5 andra kötthuvven skall ut och åka på en skogsväg med en fullastad Grand Voyager i detta evenmang:
http://beratta.org/landsvag/
Det är ett lajv i postapokalyptisk stil.

Voyagern fick vi tag på för 3000 :- och efter lite meck gick den att besiktiga.
Mina farhågor är att med 6 pers och en massa prylar som kommer den sätta sig ganska rejält, och skicket på skogsvägen är för oss deltagare relativt okänt.

Höjning med t.ex. "shackles" är ett alternativ som skulle kunna motverka problemen med sättningen. Då är dock bakaxeln fortfarande lägsta punkten vilket inte är jättehögt från första början. Så vad återstår... större hjul!

Kraven på hjulen är ganska små då vi kommer färdas långsamt i karavan på avlyst väg. Dom behöver endast vara större men får gärna ha lite häftigt mönster för både estetik och grepp. Gamla och slitna gör inte heller något utan är nog att föredra då tanken är att årtalet skall vara 2043 och att inget nytt har tillverkats på 30 år.

Idag sitter det original 215/65-R15 på vilket med miniräknaren blir ~26" (21.5*0.65*2/2.54+15), har jag tänkt rätt då? Vi har även extra fälgar vilka idag har vinterpuckar på men det är inga problem att kränga om, även dom original. Bultmönster är 5*114,3 med 71.6 mm nav och ET 40.

Jag har sett att det är vanligt att det säljs 31" hjul på blocket. Är dom måtten pålitliga eller är det som med ammunition att en angiven kaliber inte nödvändigtvis är den exakta diametern på en kula utan bara en "etikett", ett värde i rätt område?

Hur stora hjul tror ni att man får in utan modifikationer?
Hur stora hjul tror ni att man får in med måttliga modifikationer som lätt höjning och masserade hjulhus?

Har ni förslag på passande hjul/däck eller rent av en uppsättning liggandes? Kan tillägga att vi tyvärr är ganska snåla oxå då kärran inte kommer användas allt för många gånger per år!

Lite bilder har ingen dött av:

Bild
Inköp

Bild
Det saknades rails så vi tillverkade "dropplister"

Bild
Monterade med feta brickor på insidan

Bild
Med räcke på

Bild
Lite konst! Camo-test, det skall dit mer!

Bild
Med plattformen på, därav takräckena

Bild
Mer plattform

Re: Voyager med offroad hjul

Postat: fre jul 18, 2014 9:25
av Caffe
Däckstorlek är ett riktvärde, ofta är däcken mindre än angivet men i vissa fall större. Man får helt enkelt mäta och grejja. Blir nog svårt att få in större däck utan massage, i bak kanske det går eftersom hjulen inte svänger. Men fram med hammare och vinkelslip! ;)

Men det där cammot ser mer ut som en hippiknarkarbuss än en madmaxkärra. ;)

Re: Voyager med offroad hjul

Postat: fre jul 18, 2014 9:37
av Danne
Ligger en uppsättning trepadorer 205/70-15 i facebook gruppen offroad köp och sälj, nästan nya för 2000.
Blir kanske inge högre men ballt mönster :)

Kul projekt. Var är lajvet nånstans?

Re: Voyager med offroad hjul

Postat: fre jul 18, 2014 10:05
av enok
Hehe jo lite ormbusk-power varning är det nog, ser nog bättre ut när det kommer på mer och jag går på och "patinerar" lacken lite. Slipmaskin, ättika och väteperoxid ger en riktigt snygg rost på bara några minuter =)

Trepadorerna var riktig coola, synd att det var samma storlek bara!

Vi kommer hålla till utanför Tierp.

Det körs i två uppsättningar (samma story två gånger med olika människor) och den ena var förra helgen så det finns lite bilder uppe på deras hemsida.
http://beratta.org/landsvag/inspiration ... attning-1/

Re: Voyager med offroad hjul

Postat: fre jul 18, 2014 10:34
av enok
I samma FB-grupp såg jag ett par JEEP 235/70-R15 hjul.
~28.9" vilket skulle ge ~3.7 cm extra höjd på bilen.

Är kanske bredden ett större problem här än diametern?

Re: Voyager med offroad hjul

Postat: tis jul 29, 2014 8:51
av enok
Vi hittade inga hjul till vettigt pris, i vettig storlek så det fick bli original.
Det skrapade i lite ibland men vad gör väl det :D

Detta blev iaf. resultatet av byggandet:
https://flic.kr/p/ocKDXA

Delningen av fotot är begränsad så därför får det bli en länk istället för infogat bild!

Pulkan kommer dock användas vid flera tillfällen så om ni blir sittandes med ett par sunkiga men passande hjul (typ JEEP) så får ni gärna höra av er!

mvh // Stefan

Re: Voyager med offroad hjul

Postat: tis jul 29, 2014 12:10
av Marcus-84
Såg rätt coolt ut med slitbanan från ett däck på framfångaren :)

Re: Voyager med offroad hjul

Postat: tis jul 29, 2014 19:55
av Joel_Vbg
Första gången jag skulle vilja delta i ett Lajv eller vad nu de rätta namnet är.... :tumbup:

Skulle haft sparkat liv i mitt Nato lik, fått tag på en ful jävla kåpa, utrustat den med räcken, skyddsburar och nät och sedan levt livet....
Egentligen har jag allt, bil, delar och utrustning, bara tummen som är djupt begravd tillsammans med engagemanget att köra till Tierp :mrgreen:

Re: Voyager med offroad hjul

Postat: ons jul 30, 2014 18:30
av Caffe
Som vanligt är amerikanerna värre... ;)