Sida 1 av 1

panik hjälp med extra ljus

Postat: sön aug 17, 2014 3:02
av nyborjan
hej satt lite extra ljus på min traktor när jag köpte den men då va extra ljusen kopplade på helljuset och glödningen va på så fort man starta bilen :? är lite luddigt hur lagarna med glödning gäller traktorer men tar inga rikser att bli stannad i onödan :woot: så att dom är på helljuset är ju okej men hur gör jag med glödningen? är 7 lampor med glödisar räcker det med en switch och ett relä? funkar det med 24 volts relä?
sen när man kört med extra ljusen på typ 15min så börjar kablarna bli varma är det vanligt?

Re: panik hjälp med extra ljus

Postat: sön aug 17, 2014 7:36
av Captain Swed
Hur menar du nu???
Traktor, bil, glödning?

Men räkna med ett relä/100watt ungefär..
Vet ej om 24v relä funkar.
Blir kablarna varma så är det ju nått som är fel.. :poke:
Sen måste ju knappen som sköter att klara det oxå, annars blir det ju fel där med..

Re: panik hjälp med extra ljus

Postat: sön aug 17, 2014 10:51
av Mpower520
Låter som att det går mycke ström i för tunn kabel om de blir varma, speciellt om du har 100w lampor inkopplat..

Angående glödningen är den säkert kopplad till positionsljuset om de är autoljus på tändningen.

Re: panik hjälp med extra ljus

Postat: sön aug 17, 2014 13:28
av Matte_E
På fråga A svarar vi:
Jag gissar att pojken har 5w lampor i extraljusen som ska fungera som positionsljus, vilket är olagligt om dom inte sitter monterade en viss höjd över backen, på tex en lastbil.
Ja du bör sätta på en brytare om du inte vill ha böter.

På Fråga B svarar vi:
Blir kablarna mycket varma så är det för klena kablar, minst 2mm² bör man ha helst ännu grövre, säkringen ska vara anpassad till hur mycket ström kablarna tål.

Mvh

Re: panik hjälp med extra ljus

Postat: sön aug 17, 2014 15:52
av OBELIX
http://24volt.eu/kalkyl_kabelarea.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Kanske kan hjälpa till.

SKREV OBELIX

Re: panik hjälp med extra ljus

Postat: sön aug 17, 2014 23:06
av SkaD
Du kan ju rycka ur de glödlampor som är till för glödisar så är problemet löst. alternativt klippa kabeln som delar pos-ljus, säkert kopplat i serie, eller säta en brytare, eller haksäkring som jag har som man rycker ut vid besiktning.
Ang att kablarna blir varma är det som tidigare har skrivit för hög belastning på låg kabel area.

Re: panik hjälp med extra ljus

Postat: mån aug 18, 2014 17:30
av AlterEgo
Att kablarna blir varma beror på att där är spänningsfall i dom och därmed värmeeffekt.Och du vill ha effekten i lamporna, inte i kablarna, så byt till grövre.Ta i rejält. Ljusutbytet i glödlampor försämras väldigt mycket av bara lite spänningsfall i kablarna.

Re: panik hjälp med extra ljus

Postat: ons aug 20, 2014 23:40
av nyborjan
http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/Bilre ... jus-42600/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/Bilre ... jus-42600/" onclick="window.open(this.href);return false;

vilken om dessa bör jag ha? läste på exenonen på taket och det stog 35w så 35x7= ca 280 watt eller tänker jag fel? vad behöver jag? fattar inget sånt, han som dratt det innan har skarvat hej vilt så måste dra om allt