Sida 1 av 1

ramnummer Ford f150 -89 LÖST nu ny fundering med automat

Postat: ons okt 15, 2014 7:01
av zippen
Har en kompis som va inne och bes sin f150 från 1989 igår och fick då föreläggande för regbes för dom kunde inte hitta chassienummret på ramen och trodde då att den var utbytt, så min fråga är om någon här vet vart det kan sitta så man vet vart man ska börja leta, kan nästan garanterat att ramen inte är bytt och den besiktades senast för två år sedan utan problem dock av tidigare ägare.

Re: ramnummer Ford f150 -89

Postat: ons okt 15, 2014 7:44
av sebringZ28
Det borde stå på reggbeviset var det är inslaget för reggningen i sverige. Står det inte där så är det bara att börja leta. På Cheva truckar verkar det vanliga vara att slå in det i ramen under hytten, på utsidan ungefär mitt under dörren på förarsidan.

Magnus

Re: ramnummer Ford f150 -89

Postat: ons okt 15, 2014 8:16
av lam84
testa googla ford f 150 chassis number location :D

Re: ramnummer Ford f150 -89

Postat: ons okt 15, 2014 17:08
av sebringZ28
Jag tror inte fabriken slog in ett helt nummer och i regel gör dom det på ställen dom är svåra att hitta, på ramens översida tex. Man brukar åka på att knacka in ett när man reggar i sverige som är lätt läst och det är var det numret sitter som man skriver in i informations fältet på reggbeviset.

Magnus

Re: ramnummer Ford f150 -89

Postat: ons okt 15, 2014 19:41
av Roger Patrol
andra fordar med ram så sitter det på utsidan på ramen under höger dörr

Re: ramnummer Ford f150 -89

Postat: ons okt 15, 2014 22:09
av zippen
okej, tackar för svaren.
Tänkte jag inte på att det står i papprena, gör ju faktist de både på min c10a och scouten :P
denna bil är ju svensksåld (har väl ioförsej ingen betydelse) och det stod att det ska finnas vid fjäderhänket höger bak så han ska sätta sig och skrapa underredsmassa.

fick nöjet att provköra bilen idag då han tyckte att han la i överväxeln lite väl hårt ibland, och det kan jag hålla med om, blev värre när lådan blev lite varmare och tyckte själv att det tog en liten stund innan den gick i men det kanske det ska göra.
olja och filter är precis bytt i automaten och det är rätt nivå när den är redigt varm efter ca 5 mils körning. Den växlar fint mellan alla andra växlar.