Sida 1 av 4
Ledramper
Postat: tor aug 20, 2015 12:50
av Gustavsson
Denna djungel. Vad ska man välja?!
Jag är på jakt efter något som är relativt diskret/slimmat och har hittat denna:
http://merljus.se/butik/30-39-762-991mm ... e-ledramp/
Nu är det visserligen en chinatyp,
men hur står den sig mot dyrare varianter som till exempel denna:
http://merljus.se/butik/30-39-762-991mm ... s-30-117w/
Och framförallt om man vill ha mycket ljus, är det fortfarande runda lampor med xenon som gäller?!
Vilka erfarenheter har ni andra?!
Re: Ledramper
Postat: tor aug 20, 2015 13:45
av peterand
säger bara aliexpress. Smidigt, bra och billigt.
Re: Ledramper
Postat: tor aug 20, 2015 14:58
av Robe
LEDramper har ju varit uppe tidigare, bla i dessa två trådar:
viewtopic.php?f=9&t=54954" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=9&t=53130" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Ledramper
Postat: tor aug 20, 2015 20:11
av Felix
10watts dioder så får du bra ljus. Kör spot, är ändå galen spridning på ledljus, flood behövs inte på extraljus syfte.
Lite skillnad brukar det vara på dom allra billigaste och dom lite dyrare, kondens i lampan och lite sämre färgtemperatur på dom billigare. Generellt är det aldrig bra kvalla på det "rostfria" skruvarna som följer med.
Lycka till!
Re: Ledramper
Postat: lör aug 22, 2015 8:52
av Marcus-84
Har haft fukt i 4 av 6 vision x ramper så det är inte bara dom billiga som får fukt.
Re: Ledramper
Postat: lör aug 22, 2015 20:15
av klenis
Jag hade 2st 10w solstice pods från vision x som jag fick löda om kablarna på då dem började glappa, för det priset jag gav för dem ska det inte hända tycker jag...
Appropå färgtemperatur så finns det varken "sämre" eller "bättre" utan det är helt upp till betraktaren om det är okej med ett "varmare" eller "kallare" ljus, jag är en sån som hellre har ett "varmare" ljus.
Re: Ledramper
Postat: sön aug 23, 2015 18:37
av Felix
Oflyt med problem med vision x lamporna med fukt!
Har monterat rätt mycket vision x på båtar (båtar jag jobbar med, min signatur är varken min firma eller mitt jobb) och inte haft något problem på båtarna, några av dom går ändå året runt i jävligt tuff miljö.
Så min erfarenhet av dom är bra iallafall.
Ang ljuset så har jag av min erfarenhet noterat att kunderna jag ordnat belysning åt till 99,9% föredragit det lite varmare ljuset, men självklart äre som baken med smaken:)
Lycka till med belysning köpet till trådskaparen iaf, hoppas du fått lite tips. Jag skulle säga att sikta på en Kina ramp du tycker verkar vettig, starka dioder så blir du troligtvis nöjd:)
Re: Ledramper
Postat: sön aug 23, 2015 23:38
av J.stroemqvist
köpte precis 1st sådan här ramp:
http://www.aliexpress.com/item/300W-32- ... 51429.html
och även en likadan fast rak. är riktigt nöjd över ljuset från den måste jag säga. hade problem med att en lödning hade släppt på den curvade men fick en ny likadan för 35usd(frakten) och lödde ihop det som hade lossnat själv.
Re: Ledramper
Postat: mån aug 24, 2015 0:10
av cherokeex2
Jag köpte en böjd 50" 480W cree ramp från ebay för någon vecka sen men har inte haft tid att testa den i mörker än. Tänkte försöka montera den på min ZJ på nått sätt.
Jag har en 42" 280w ramp som jag köpte för ett par år sen och tittar man på den så ser den riktigt billigt gjord.
Vet inte vad det är för märke på dioderna innuti den men det är garanterat inte cree,epistar eller philips.
Kan ta en bild på båda så man kan se skillnaden.
Men där var iaf bra ljus i den när jag testade den.
Re: Ledramper
Postat: mån aug 24, 2015 22:09
av StarvinMarvin
Våra ramper blir sena i år men vi kommer ta hem senaste 4D tekniken och väldigt fina ramper i både raka o böjda alternativ 1 o 2 radiga. Vi jobbar direkt emot fabrik för att kunna kräva fram en kvalitét som klarar nordiska förhållanden och samtidigt kunna ge ett skäligt pris så att alla ska ha råd att ha bra sikt i vinter

4D ramper har en kombinerad reflektor och objektivlösning och lovar ljusräckvidd på upp till 600m och samtidigt ha bra spridning i flood segmenten. Kommer bli spännande!
Beräknad leverans i mitten av oktober. Förhandsbokningar är möjligt

Prislista kommer inom kort.
Passar även på att fråga om behovet av billiga traditionella ramper med enbart reflektorer (kort räckvidd men bredare sken och passar för offroad) Dessa ramper kan man hålla ner priset rejält på och kan landa på runt 2000:- för 50" ramp. Är det någon som vill ha denna modell?
MVH // Matte
Umeå Offroad & Import

Re: Ledramper
Postat: tis aug 25, 2015 17:03
av IsuzuDiesel
Är det en lins framför varje led?
Snart är xenon helt bortglömt

Re: Ledramper
Postat: tis aug 25, 2015 20:13
av StarvinMarvin
Tjena! Jajjemän varje diod har egen lins och egen reflektor

Re: Ledramper
Postat: tis aug 25, 2015 20:50
av Marcus-84
Jag provar nu Hellas ledramp på 25w, hittills klart imponerande, även den har optik framför dioden så den ger iaf 300m lyse. Ska fota när jag är ute nån kväll då det är mörkt

Re: Ledramper
Postat: tis aug 25, 2015 20:57
av henriklarsson1982
Beställde en 40" ramp från Aliexpress....fungerade ok. Nytt för mig när det gäller nätshopping var att det kom ett mail om att den måste tullas in
Har visserligen aldrig köpt dyrare saker på Ebar/Ali tidigare.
Vad har ni haft för erfarenheter av detta?
Re: Ledramper
Postat: tis aug 25, 2015 21:10
av Klarrre
Tullen är som ett lotteri, ibland har man o-tur.
Men det blir vanligare och vanligare att ebay / ali tar betalt för tull och allt med en gång vid beställning. Då slipper man det i sverige sen.
Annars kan man ha tur och slinka igenom. Bara hålla tummarna
